התפתחות תינוקות: סימני אזהרה שצריך לשים לב אליהם

התפתחות תינוקות

התפתחות תינוקות: סימני אזהרה שצריך לשים לב אליהם

הורים שכבר הביאו ילדים לעולם כבר יודעים שעד כמה שתקופת ההיריון היא תקופה מלחיצה בה יש לשים לב להמון פרטים קטנים ולבדוק את התקינות של ההיריון, התקופה שלאחריה מרגע לידת התינוק, יכולה להיות מלחיצה פי כמה כשאנחנו רוצים לוודא שהתינוק שלנו אכן גדל ומתפתח כראוי. המציאות מראה שישנם מקרים בהם ההתפתחות לא מתרחשת כראוי וכמעט תמיד אם עולים על זה בזמן, ניתן לעזור לתינוק ולהחזיר אותו למסלול הנכון. הנה כמה דברים שבהחלט חשוב לשים אליהם לב.

התפתחות מוטורית

לפני שנגע בדברים השונים, חשוב לומר כי התפתחות תינוקות תקינה מתרחשת בשלבים שונים בשנים הראשונות ולא כל סימן צריך לגרום לכם לחרדה. בשנה הראשונה יש חשיבות גדולה להתפתחות המוטורית בה תינוקות לומדים להתהפך מהבטן לגב והפוך, לשבת ולעמוד ולצעוד לקראת סוף השנה הראשונה. אם הדברים האלה לא קורים כדאי ללכת למומחה, בלי דאגה מיותרת ולבדוק את הדברים.

קשר עין

עוד דבר שהוא חשוב במיוחד ומעיד על הקשר הראשון של התינוק שלכם עם העולם החיצוני ואנשים אחרים הוא קשר העין. קשר עין הוא למעשה האינטראקציה הראשונה של תינוקות שכמובן לא יכולים לדבר בהתחלה עם אנשים אחרים. לרוב קשר עין מובחן יודגם סביב החודש השני או השלישי ואם זה קורה מעט אחרי זה גם בסדר. אם זה לא קורה זה עדיין לא אומר שום דבר, אך בהחלט מומלץ ללכת ולבדוק את העניין אצל רופא מומחה או מלווה התפתחותי.

התפתחות שפתית

בחודשים הראשונים לחיי התינוק הוא מנסה להשמיע קולות ובעיקר עושה דברים משעשעים עם הלשון. החל מגיל שלושה או ארבעה חודשים התינוק מתחיל להשמיע הברות כלשהן שלכן ישמעו חסרות משמעות, אך הן ניסיון חיקוי של המילים שהוא שומע בבית. לאחר גיל חצי שנה תינוקות רבים מתחילים לנסות ולחבר מילים. אם אתם שמים לב שהדברים האלו לא קורים בסדר הזה, מומלץ לפנות לגורם מומחה.

שימו לב, תינוקות שונים מתפתחים בקצב שונה ואם דברים לא קורים אין סיבה לדאוג. לכו למומחה ובדקו את התינוק ואם יש בעיה ועליתם עליה בזמן זה בהחלט מבורך.

ספטמבר 9, 2020 / הריון ולידה

Share the Post

About the Author

Comments

No comment yet.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים