גידול הידרו ביתי – ועכשיו בעברית?

בואו נתחיל מההתחלה, מה בשם כל השורשים ועלי הכותרות זה גידול הידרופוני ביתי?

ובכן, נתחיל ממשמעות המילה הידרו ביוונית (כמובן), שפירושה מים או נוזלים או מימן. מניחה שאת זה פחות או יותר כולנו הספקנו ללמוד עד היום. אתם ודאי מכירים לא מעט צירופי מילים שמשולבת בהם המילה הידרו; הידרותראפיה (טיפול במים), הידראוליקה (מערכות מים), הידרופוביה (פחד ממים) ועוד ועוד. אחרי הכל, המים הם חלק אינטגרלי מחיינו. במקרה שלנו, הידרופוניקה היא שיטה לגידול צמחים על בסיס מים, כלומר ללא קרקע או אדמה באופן המסורתי שכולנו למדנו להכיר.

גידול על בסיס מים ללא שימוש בקרקע לא בהכרח אומר שהצמח גדל במים בלבד. כלומר זו בהחלט אחת מהאופציות, אבל ישנם כל מיני סוגים של משטחים או מצעים מעניינים שאפשר לשלב בשיטת גידול זו, כמו למשל אבני טוף, חול (!), צמר סלעים, פרלייט, תמיסות מזון שונות ועוד מגוון המצאות מקוריות ויצירתיות.

מה שמבדיל את הגידול ההידרופוני מגידול צמחים מסורתי בקרקע, היא העובדה ששיטה זו מאפשרת התאמה של מערכת תנאים אופטימליים ומוגדרים מראש לגידול הצמח. למעשה, מחליפים את "חוסר הוודאות" וה"בערך" שקיימים בגידול מסורתי, לגידול שבו כל התנאים מדויקים ומוגרים מראש בצורה ברורה וודאית.

למשל, החדרת תמיסות של דשן הידרופוני שמספקות לצמח את כלל המרכיבים החיוניים להתפתחותו התקינה. כמו כן, המצע (שיכול להשתנות מגידול לגידול לפי רצון) מספק לשורשיו של הצמח רמת לחות קבועה, ואת האוורור האופטימלי שנדרש לו. פרמטר נוסף חשוב הוא מד המים המוחדר למצע ומספק נתונים לגבי כמות המים הקיימת בכלי בכל רגע ומאפשרת השקיה מדודה ומדויקת מאוד.fruit-542315_1280

אז למה זה טוב בעצם? ובכן, יש כמה וכמה יתרונות בסוג כזה של גידול, מעבר להסבר שניתן ממש כאן בפסקה הקודמת ומבהיר את עניין הדיוק, ההתאמה והצלחת הגידול כשהתנאים מוגדרים מראש, יש עוד כמה פינוקים שאפשר לשאוב מהעניין. ראשית, הטיפול, התחזוקה ואפילו ההשקיה שדורשת צמחייה הידרופונית היא מינימלית. שנית, האופציות העיצוביות רבות מספור! צמחים הידרופוניים גדלים בכלים סגורים ללא צורך בניקוז וניתן למקם אותם או לתלות אותם היכן שרוצים, גם על פרקט או ליד חיווטי חשמל, מעבר לכך שהכלים עצמם יכולים להיות מעוצבים במגוון צורות שונות, משונות, יצירתיות ומרהיבות.

יתרון מעניין נוסף של צמחיית הידרו הוא היכולת שלה לשמש כמטהר אוויר לכימיקלים ורעלים המצויים בחלל בו היא מצויה. כמו כן, מבחינה ויזואלית הצמחיה די מרהיבה משום שתנאי הגידול האופטימליים מייצרים מצב בו היחס בין השורשים לצמח עצמו מאוד "יעיל" – הצמח יכול להפוך "לנוף" מרשים ולהיות שופע ונהדר מול מערכת שורשים לא סבוכה או גדולה מדי, מה שבהחלט תורם ליופי ולהקלה בלוגיסטיקה.

לבסוף, לצמחיה ההידרופונית יש עמידות גבוהה מאוד לאורך זמן רב והם יכולים להתפתח נהדר במקומות סגורים ללא חשיפה ללא אור השמש. נשמע מושלם לא?

אירועים בר ובת מצווה הריון ולידה טכנולוגיה כללי פנאי ונופש צרכנות
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
3 סיבות לעשות ספורט עם מאמן כושר אישי
חולמים לעשות ספורט ולא יודעים איך ואיפה להתחיל?רוצים לשמור על כושר אבל מפחדים לבזבז כסף על מנוי למכון...
קרא עוד »
יול 18, 2016
התמודדות עם קנאה בזוגיות
אחד הרגשות הכי מדוברים הכי בולטים בחיים שלנו ובזוגיות בפרט, זו קנאה. כפי שאנחנו יודעים יש קנאה חיובית,...
קרא עוד »
אפר 21, 2020
חיטוב הגוף בבית – זה אפשרי
כדאי לכם לדעת שאם אתם רוצים להשיג את גוף החלומות שלכם, זה משהו שיכול להתאפשר לכם גם מהבית הפרטי שלכם....
קרא עוד »
אוק 11, 2017