גמילה מחיתולים

גמילה מחיתולים
גמילה מחיתולים

אחד מהשלבים שמבעיתים לא מעט הורים הנו שלב הגמילה מהחיתולים, ולא כי הילד אינו מוכן, אלא כי רק המחשבה על כמות הפספוסים, בגדי ההחלפה והנסיעות הארוכות ללא הפתרון האולטימטיבי, מובילה לדחות את השלב המתבקש, וכאן ראוי לציין שברגע שהילד מראה סימנים שהוא מוכן, תהיה זו טעות להתעלם. אז מתי מתחילים, כיצד נערכים וכיצד מסייעים? בואו נתחיל לקבל תשובות!

גיל ומשמעותו

 • שנה עד שנה וחצי – רק מגיל שנה וחצי הילד מתחיל לקשר בין הצורך לעשות צרכים לבין הפעולה עצמה ובנוסף בגיל זה הוא מתחיל לחקות ילדים אחרים ואף לבצע מגוון משימות לבדו, כך שעשוי להתעורר הרצון לבדוק את אזור הסיר.
 • שנה וחצי עד שנתיים – מגיל שנה וחצי ועד גיל שנתיים מתפתחות מספר יכולות מהותיות עבור שלב הגמילה. הילד לומד לשלוט על הסוגרים ולשבת במשך זמן ממושך. כמו כן, מבחינה קוגניטיבית הוא כבר יכול להבין מהו סיר והרצון לזכות בחיזוקים חיוביים רק הולך ומתעצם.
 • שנתיים עד שנתיים וחצי– מגיל שנתיים הילד מסוגל לעשות דבר חשוב נוסף – להוריד ולהרים לבד את המכנסיים (מהותי עבור העצמאות שהגמילה מצריכה), ובין היתר הוא כבר ממש מבין הוראות מילוליות, מסוגל לחקות את הפעולות של בני מינו ואף הדמיון המפותח מסייע לבצע את הפעולה הרצויה – שימוש בסיר.
 • גיל שלוש – בגיל שלוש זוכים ליהנות מהרבה יותר שליטה על הסוגרים ויכולת הריכוז מתעצמת, כך שניתן להפסיק משחק וללכת לשירותים, משמע כבר יש הרבה פחות פספוסים. 

פשוט שואלים

הילד כבר בן שנתיים ואתם מתלבטים האם להתחיל את תהליך הגמילה? ובכן אין צורך להתלבט רבות, פשוט הציעו לילד להשתמש בסיר ותבחנו כיצד הוא מגיב. אם הוא נרתע, בוכה ומסרב, סימן שהוא עוד לא מוכן, אך אם הוא מראה עניין, או מציף בעצמו את הנושא, הרי שמגיע לכם מזל טוב – הגיע הזמן! בשלב זה, רצוי לברר על הדרכת הורים, על מנת לקבל כלים מעשיים וטיפים שימושיים.

הילד בעניין מה הלאה?

את השלב העיקרי עברתם, אתם יודעים שניתן להתחיל. מה עתה עושים? ובכן מספר דברים פשוטים ונחמדים. ראשית רוכשים שני סירים (אחד לבית ואחד לגן) ולאחר מכן רוכשים ספר ילדים בנושא, רוכשים מלאי מגניב של תחתונים (מוטב לשתף בכך את הילד ולעשות מהרכישה עניין) ואפילו מומלץ לשחק עם בובה שיושבת על סיר ולדבר על הסיטואציה. לאחר כל ההכנות מגיע שלב המהותי, השלב בו מורידים את החיתול ושמים תחתונים. מבהיל? מדובר בתהליך הדרגתי. התחילו משעתיים ביום ללא חיתול. בפרק זמן זה יש להציע לילד כל חצי שעה ללכת לשירותים, וכאשר יהיו פספוסים (ואכן יהיו) הגיבו באמפתיה.

מעלים הילוך

הילד כבר משתף פעולה? נהדר! זה הזמן להיפרד מהחיתול, לפחות בכול הנוגע לשעות היום. מה עם הלילה? חכו מעט, לאחר שבמשך שבוע הילד יקום בבוקר יבש, תוכלו להיפרד גם מהחיתול של הלילה. מה עוד חשוב לעשות? לעדכן את הגננת ולצפות שהיא תיישר קו. פה נחדד שחשוב שהגננת לא תחזיר את הילד לאחור, אם כי תחילת השנה ואם כי יש הרבה ילדים שמצויים בתהליך הגמילה. עוד בהקשר לגן נציין שיהיה זה הגיוני לצפות שדווקא בגן הילד פחות יפספס. מהי הסיבה? בגן ילדים רגילים לעשות הכול ביחד (כולל הליכה לשירותים) ואף קיים רצון גדול לרצות את הצוות.

טיפים חשובים

 • חיזוק חיובי -מראש קחו בחשבון שעומדות להיות עליות ומורדות, כאשר מומלץ להגיב עם חיזוק חיובי, אך להימנע מחיזוק שלילי. משמע אם הילד מצליח תשבחו אותו, ואם הוא מפספס תעזרו לו להתנקות ותגידו לו שאתם בטוחים שבפעם הבאה הוא יצליח יותר.
 • סדר פעולות – ילדים זקוקים לעקביות ובטח כשהם עומדים לפני שינוי מהותי. אי לכך חשוב שלסיר יהיה מקום קבוע ושלאחר העשייה הם ישטפו ידיים, ינגבו ורק לאחר מכן יחזרו לשחק.
 • שימו לב – הרבה פעמים לילדים קל לעשות פיפי בסיר, אך צואה כבר יותר קשה להם. פה יש לשים לב שהם לא מפתחים עצירות ולמשך תקופה אפשרו להם לעשות בחיתול. כמו כן, בכול פעם שהם עושים בחיתול, מומלץ לגשת עמם לשירותים ולהיפרד מה"תוצר" ביחד.  
 • עזרה מקצועית – העובדה שלכם ההורים הגמילה נראית פשוטה, אינה אומרת שכך הדברים בעיני הילד, ואף המציאות מראה שילדים רבים מתקשים מבחינה רגשית להיפרד מהצרכים. כאשר זה המצב מוטב להסתייע עם אנשי מקצוע, ולו באמצעות הדרכת הורים.
 • היערכות – קחו בחשבון שפספוסים הם חלק בלתי נפרד מהגמילה, אך יחד עם זאת יש כמה דברים שעשויים למזער את ההתעסקות. כך למשל בבית מוטב לנעול לילדים נעליים שניתן לשטוף בקלות (כגון כפכפים או קרוקס), ברכב מוטב לשים על המושב שקית ניילון ועבור המיטה השתמשו במגן מזרון, ואם חורף תשתמשו בשמיכת פליז שבקלות נכנסת למכונת הכביסה.
 • קחו אוויר – כולם רוצים שהילד שלהם ייגמל מהר, אך יש לזכור שלכל ילד קצב משלו, ועל כן אין להשוות וכאשר הורה אחר משוויץ בגמילה הקלה שהוא עבר, תזכרו שהילד שלכם הכי מדהים בעולם, וגם הוא בקצב שלו אט אט ייגמל.
 • משחק חלופי – הגננות יודעות את זה והגיע הזמן שגם ההורים יידעו. ילדים אוהבים לשחק עם מרקמים, ועל כן אם מבקשים למנוע מהם לגעת בצואה, הציעו להם משחקים חלופיים – כגון יצירה בפלסטלינה, צבעי גועש ובוץ. לא רק שמדובר בזמן מהנה, אלא גם בחיבור נפשי לגמילה.
 • שיקולים עונתיים – אל תאפשרו לעובדה שעכשיו חורף למנוע מהילד שלכם להיגמל, מקסימום תכבסו יותר בגדים. 

תכל'ס מרגש

פתאום נשמע פחות מלחיץ נכון? כל עוד אתם תהיו רגועים, כך גם הילדים יהיו. הכי חשוב להיות אמפתיים ולזכור שבסופו של תהליך גם הילד שלכם יצליח. עוד נציין שבאופן אידאלי התהליך אורך כשישה שבועות, אך תמיד בהתחלה יש פספוסים ולא פעם גם רגרסיה שחולפת כעבור כמה ימים. אז תתחילו לחשוב על החיסכון הכספי, על תחושת העצמאות שהילד חווה ותתרגשו ביחד עמו. שיהיה המון בהצלחה!

אירועים בר ובת מצווה הריון ולידה טכנולוגיה כללי פנאי ונופש צרכנות
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
אסקייפ רום שאסור לפספס ברחובות
בני הדודים שלכם באים לרחובות ואין לכם שום דבר מעניין להראות להם מלבד את מכון ויצמן? מעוניינים לעשות...
קרא עוד »
אוג 09, 2018
אפשרויות סלולר וטאבלט: ההתאמה המושלמת ואי התאמה
ניווט בעולם המבוך של מכשירי סלולר וטאבלט יכול להרגיש כמו משימה הרקוליאנית. עם אפשרויות שמציפות מכל...
קרא עוד »
נוב 06, 2023
מגשי כריכים לאירועים שונים זה פתרון נהדר
יש לכם חגיגה בקרוב? הרמת כוסית בחברה או אולי כנס קטן שאתם מארגנים? אם כך, אין ספק שאתם צריכים לחשוב על...
קרא עוד »
אפר 29, 2018